5 metod na potęgi i pierwiastki

Chciałabym pokazać kilka pomysłów, które wykorzystałam na ostatnich zajęciach omawiając potęgi i pierwiastki w klasie 8. Metody te można wykorzystać na zajęciach w szkole tak, aby zaangażować i zaciekawić uczniów. Po takiej lekcji uczniowie więcej zapamiętają i może polubią matematykę.

Klepki na potęgi i pierwiastki

Na brystolu przygotowałam kilka liczb, które są potęgami lub pierwiastkami liczb naturalnych. Uczniowie otrzymali klepki i uderzali w odpowiednią liczbę, która była wynikiem powiedzianego przeze mnie działania.

Klepki na potęgi i pierwiastki

Bingo z potęgami i pierwiastkami

Następnie na kartkach z tabelką 4×4 wypisali dowolne liczby naturalne z przedziału od 1 do 20. Na przygotowanych planszach zaznaczali wyniki czytanych przeze mnie potęg lub pierwiastków liczb naturalnych. Osoba, która jako pierwsza zaznaczyła wszystkie liczby w jednej linii poziomej lub pionowej, wykrzykiwała BINGO. Takie plansze i szczegółowy opis znajduje się w naszej karcie pracy, którą można za darmo pobrać tutaj:

Bingo z pierwiastków i potęg

Oś liczbowa i szacowanie pierwiastków

Dużą trudnością dla uczniów jest szacowanie pierwiastków. Wykonałam dla nich oś i powiesiłam na tablicy. Każdy uczeń otrzymał kartkę z pierwiastkiem liczby naturalnej, będący liczbą niewymierną i musiał znaleźć mu miejsce na tej osi. Następnie każdy otrzymał sumę lub różnicę pierwiastka i liczby naturalnej i także musiał powiesić w odpowiednim miejscu na osi liczbowej.

Oś liczbowa i szacowanie pierwiastków

Matematyczne koło fortuny

Poćwiczyliśmy również działania na potęgach i pierwiastkach, wykorzystując nasze koło fortuny. Jest to karta pracy, w której sami możemy dopisać zadania z interesującego nas tematu lub wykorzystać te, które są w zestawie.

Matematyczne koło fortuny

Zadania ze zbioru zadań

Na koniec wykonaliśmy zadania dotyczące potęg i pierwiastków z naszego zbioru zadań dla ósmoklasistów, który zawiera podstawowe zadania z danego tematu, zadania na dobry początek, teorię do uzupełnienia przez ucznia oraz zadania do samodzielnego rozwiązania.

Zbiór zadań dla ósmoklasistów

Więcej o tym jak uatrakcyjnić lekcję matematyki można poczytać tutaj.

Ściskam,

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *