Proporcje – pomysły na lekcję

PROPORCJE – to kolejny temat, z którego przedstawię kilka metod i inspiracji na lekcję. Na naszym facebooku (klik) oraz na stronie internetowej (klik) znajdziecie poprzednie wpisy z równań, wyrażeń algebraicznych oraz potęg i pierwiastków. Zadania wykonywali nasi ósmoklasiści w ramach zajęć w Przestrzeni Pozytywnej Edukacji w Wejherowie.

Kolorowe karteczki

Na tablicy przykleiłam kolorowe karteczki post-it z rysunkami. Układam je w równanie, przyrównując dwa ułamkami. Następnie pokazuję metodę “na krzyż” mnożenia.

Proporcje na karteczkach

Podział proporcjonalny z klockami lego

Każdej grupie uczniów rozdałam różne kolory klocków lego oraz kartki z podziałem proporcjonalnym, np. Stosunek klocków zielonych do pomarańczowych to 3:2. Przedstaw to za pomocą klocków. Odpowiedz na pytanie: Jaką częścią wszystkich klocków są klocki zielone?

Zadania ze zbioru zadań

Następnie przystąpiliśmy do rozwiązywania zadań z rozwiązywania równań z proporcji, zadań tekstowych z proporcji oraz podziału proporcjonalnego z naszego zbioru zadań. W każdym temacie jest zadanie na dobry początek (tutaj z liczb całkowitych i ułamków oraz zadanie tekstowe z równań), aby utrwalić poprzednie tematy lekcji. Potem wypisane są cele zajęć z podstawy programowej. Następnie zadania, miejsce na notatkę, którą uzupełnia uczeń oraz zadania do samodzielnego rozwiązania.

Stacje zadaniowe 

Na koniec rozpoczęliśmy powtórzenie wiadomości z równań, wyrażeń algebraicznych i proporcji. Do tego świetnie się sprawdziły nasze nowe stacje zadaniowe. Rozkładamy zadania na różnych stolikach/ w różnych miejscach, każdemu uczniowi dajemy kartę do uzupełniania. Uczeń wybiera stację, od której rozpoczyna. Każdej odpowiedzi w zadaniu przyporządkowana jest jedna stacja. Aby wybrać poprawną trzeba rozwiązać zadanie, a następnie przejść mini labirynt, aby wiedzieć, do której stacji się udać (przez labirynt poruszamy się tylko do przodu). Powinien na koniec wrócić do swojej początkowej stacji. Tutaj link:

Stacje zadaniowe z algebry

Zapraszam na pozostałe wpisy z serii inspiracji na lekcje z tematów:

Pozdrawiam,

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *