Procenty – garść pomysłów na lekcje

Zapraszam na kolejny wpis z serii: inspiracje na lekcje. Pokażę, co w ciągu ostatnich dwóch tygodni zrobiłam z uczniami klasy 8 na lekcjach z procentami w Przestrzeni Pozytywnej Edukacji w Wejherowie. Na naszym facebooku (klik) oraz blogu (klik) możecie znaleźć pomysły na różne tematy lekcji.

Puzzle z zamiany procentów na ułamki i odwrotnie

Zaczynam od zamiany ułamków na procenty i odwrotnie. Drukuję, laminuję i rozcinam puzzle (można tylko wydrukować i rozdać uczniom do wycięcia). Zadaniem uczniów jest ułożenie trójkątów w taki sposób, aby dany ułamek zwykły był równy ułamkowi dziesiętnemu i procentom. Link do darmowej karty pracy:

“1 z 10” procenty

Proste rachunki na procentach wykonujemy w grze “1 z 10”. To forma sprawdzi się głównie na zajęciach wyrównawczych i zajęciach, na których jest mniej osób. Rysuję tabelkę z imionami uczniów na tablicy. Pierwszą osobę wyznaczam, a następnie uczniowie sami wyznaczają innych lub “biorą pytanie na siebie”. Za poprawną odpowiedź otrzymują 10 punktów lub 20 w przypadku “brania na siebie”. Gdy źle odpowiedzą, nie otrzymują punktów. Pytania czytam lub piszę na tablicy. Przykładowe zadania są na zdjęciu poniżej.

1 z 10 procenty

Gra w sklep (podwyżki i obniżki procentowe)

Dzielimy klasę na grupy 3 – 4 osobowe. Każda osoba w grupie ma swój sklep (spożywczy, warzywniak, papierniczy lub księgarnię). Każdej osobie w grupie daję kartkę z innym sklepem oraz po 2 – 3 paragony i jedną kartę płatniczą. Uczniowie w pierwszej kolejności rozwiązują zadania ze swojego sklepu, uzupełniając brakujące liczby lub procenty. Mogą używać kalkulatora. Następnie z uczniami ustalam limit na karcie płatniczej, np. 100 zł. Gra polega na tym, aby każdy uczeń w każdym sklepie ze swojej grupy zrobił zakupy. Za zakupy otrzymuje paragon (sprzedający wypisuje paragon), którego kwotę wpisuje na karcie płatniczej (kartę płatniczą uzupełnia właściciel karty). Wygrywa osoba, która za wszystkie zakupy zapłaci kwotę najbardziej zbliżoną do limitu na karcie (np. 100 zł). Oczywiście nie można przekroczyć limitu. W mniejszych grupach gramy z rekwizytami, czyli przedmiotami, które można kupić.

Mini lekcja ekonomii – procenty w podatkach, kredytach, lokatach

Bardzo często uczniowie pytają mnie co to jest lokata, VAT, podatek dochodowy, inflacja. Aby pomóc usystematyzować im tą wiedzę, zrobiłam dla nich kartę pracy, która przedstawia te zagadnienia plus zawiera praktyczne zadania.

Procenty – podatki, kredyty, lokaty, inflacja

Zadania o różnym stopniu trudności z procentów

Wydrukowałam każdy poziom na papierze w innym kolorze (w dwóch kopiach), np. poziom 1 kolor zielony, poziom 2 kolor żółty, a poziom 3 pomarańczowy. Można zalaminować zadania. Wycięłam paski z pojedynczymi zadaniami. Każda para uczniów losuje kolejno zadania z poziomu 1 (przynajmniej 3). Po rozwiązaniu każdego z nich sprawdziłam poprawność wykonania zadania i przyznaję punkty: 2 pkt za każde poprawnie rozwiązane zadanie, 4 pkt za przejście na kolejny poziom, 1 pkt za niewykorzystane koło ratunkowe. Po rozwiązaniu co najmniej 3 zadań para decyduje czy przechodzi na kolejny, trudniejszy poziom. Takie same zasady obowiązują na poziomie 2 i przejściu na poziom 3. Każda para ma 3 koła ratunkowe – pomoc nauczyciela. Pod koniec lekcji uczniowie zliczają punkty.

Zadania o różnym stopniu trudności z procentów

Sówka Mądra Główka – popraw zadania z procentami

W tej karcie pracy trzeba sprawdzić błędy popełnione przez małe sówki 🙂 Zawarte w niej są wszystkie podstawowe zadania z procentów. Uczniowie mogą się wcielić w nauczycieli sprawdzających kartkówki.

Sówka Mądra Główka – popraw wyniki z procentami

Zbiór zadań dla ósmoklasistów

Aby cała wiedzę z procentów usystematyzować, rozwiązuję z uczniami zadania z naszego zbioru zadań. Dodatkowo znajdują się w nim zadania do samodzielnego rozwiązania, dzięki którym uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności i zastanowić się, czy jakieś zagadnienia muszą sobie jeszcze utrwalić.

Zbiór zadań dla ósmoklasistów

Zapraszam na pozostałe wpisy z serii inspiracje na lekcje matematyki z tematów:

potęgi i pierwiastki

proporcje

wyrażenia algebraiczne

równania

Pozdrawiam,

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *